• BIST 101.144
  • Altın 275,939
  • Dolar 5,7656
  • Euro 6,3908
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 8 °C

Bir gün çalış 8 aylık maaş al

Bir gün çalış   8 aylık maaş al
Bir gün çalış 8 aylık maaş al

Çalışma hayatında işçi ile işveren arasında zaman zaman anlaşmazlıklar olabiliyor. Hatta bu anlaşmazlıklar işten çıkarmaya kadar gidebiliyor. Hemen belirtelim başlıkta yer alan haklar iş güvencesi kapsamında olan yer altı maden işletmelerinde çalışan ve haksız olarak işten çıkarılan işçiler için geçerli.  Maden işçilerinin işe iade edilme şartlarında diğer çalışanlara göre bazı kolaylıklar var. Mevcut durumda yeraltı  maden işyeri dışında  çalışanların işe iade edilebilmesi için işyerinde en az 6 ay çalışma şartı aranıyor. Yeraltı maden işyerinde çalışanlar için ise bir gün çalışmak yeterli oluyor. 

Kimler iş güvencesinden yararlanır?  

Yeraltı maden işçisinin iş güvencesi kapsamında olabilmesi için işyerinde 30 ve üzerinde işçi çalıştırılması, işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalışması, en az bir günlük çalışmasının olması  ve işveren vekilliğinin bulunmaması gerekiyor. Bu şartların hepsini sağlayan yeraltı maden işçileri iş güvencesi hükümlerine tabi oluyor.  

İş güvencesi ücreti ve tazminatı  

İş güvencesi kapsamında olan bir yeraltı maden işyerinde bir gün çalışan bir işçi işveren tarafından haklı bir neden olmadan 4857 sayılı İş Kanununun 17.maddesine göre iş sözleşmesi sona erdirilirse işçi bir ay içerisinde iş mahkemesine başvurarak işe iadesini isteyebilecek. Mahkemenin işe iadesine karar verdiği işçiyi işveren işe başlatmazsa, işveren işçiye en az 4 en fazla 8 aylık ücreti tutarında tazminat ve mahkeme sonuçlanıncaya kadar çalışılmadan boşta geçen 4 aylık sürenin ücretini ödeyecek.  

İhbar tazminatı ödenecek  

İş güvencesi tazminatından ayrı olarak bir gün çalışan işçiye, işveren 2 haftalık ücreti tutarında ihbar tazminatı  ödeyecek. Görüldüğü üzere 1 gün çalışan işçi işe iade edilip işveren tarafından işe başlatılmazsa,  14 günlük ücret tutarında ihbar tazminatı, mahkeme sonuçlanıncaya kadar geçen 4 aylık sürenin ücreti ve 4 ile 8 aylık ücret tutarında   tazminat alabilecek. 

Kaynak: Güneş / Arif Temir

Bu haber toplam 1448 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
123456
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Muhasebe Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim