• BIST 9025.5
 • Altın 2110.737
 • Dolar 31.5212
 • Euro 34.2158
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 8 °C

ANLAŞMALI BOŞANANLAR SGK KURTULMA YÖNTEMLERİ GELİŞTİRİYOR.

Vedat İLKİ

Yaşadıkları maddi sıkıntı nedeniyle babadan yada anneden yetim maaşını alabilmek için eşinden boşanan ,ancak eşiyle aynı evde yaşamaya devam eden yetim kadınlar  SGK  gündemini meşgul etmeye devam ediyor.

5510/56'ıncı Maddesi gereğince;

''Eşinden boşandığı halde, boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı belirlenen eş ve çocukların, bağlanmış olan gelir ve aylıkları kesilir. Bu kişilere ödenmiş olan tutarlar, 96' ncı madde hükümlerine göre geri alınır.''

1 Ekim 2008 tarihinden itibaren her ne sebeple olursa olsun eylemli olarak birlikte yaşadıklarının saptanması durumunda aylığın kesilmesi zorunluluğu bulunmaktadır.

1 Ekim 2008 tarihi öncesine ilişkin borç tahakkukunun söz konusu olmaması, yersiz ödeme dönemine ilişkin olarak 5510 sayılı Kanunun ilgili maddesine göre uygulama yapılması gerektiğine işaret edildi.

ANLAŞMALI BOŞANMANIN SOSYA-EKONOMİK BOYUTU

Bütün bu işlemlere müracaat eden yetim  kadınlar içinde bulunduğumuz ekonomik koşullar zorlamaktadır. 
Dar alan iş bulma imkanları,küresel ekonomik krizler,artan kredi kartları borçları,bireysel ihtiyaç kredileri,karşılanamayan sağlık harcamaları,aşırı tüketim,ev ve otomobil gibi ihtiyaç kredileri,emekli kocanın aylığı yanında çalışmayan kadının anne veya babasından kalan yetim aylığını alarak aile bütçesine katkı,biriken ev kiraları,işverenlerinden kıdem tazminatı alma gibi şartlar karşısında gayri ahlaki olan yollara başvuruyorlar. 

AİLE SİGORTASI UYGULAMASI YOK

Kadınlar eşleri ile anlaşarak evliliklerini bitiriyorlar.Boşanma sonucunda SGK başvurularak yetim Kız çocuğu hakkından yararlanarak gelir yada aylık almaya hak kazanıyorlar. 

HAKSIZ KAZANIMLARLA DEVLET KANDIRILIYOR

1.)Kazanım: 
Evli kadın ölen anne yada babasından hak sahibi ise,eşinden anlaşmalı boşanarak onlardan hak ettiği yetim aylığını alarak sağlık hizmetlerinden yararlanıyor. GSS ödemiyor.
Emekliliği için zamanı varsa ,İsteğe Bağlı Sigortaya kayıt olarak da bunun ödenmesini de devlete yaptırıyor. 
2.)Kazanım: 
Evli Kadın eşiyle boşanmadan önce anne yada babası hayatta iken evliliğinden dolayı 24 maaş tutarında toptan evlilik maaşı almadığı için bu paraya olan ihtiyaç da bu işlemlerin yapılmasında iştah kabartıyor. 
Anne ya da baba vefat ettiğinde hak sahibi olan kız çocuğu eşiyle anlaşma yaparak boşanıyorlar. 
Hak sahibi kız çocuğu SGK başvurarak yetim maaşını alıyor.Belli bir süre sonra tekrar eski eşiyle evlenerek 24 maaş tutarında evlilikten dolayı toptan maaş alarak diğer ihtiyaçlarını karşılıyorlar. 
3.)Kazanım: 
Evli Kadın işyeri ile anlaşmazlık yaşarsa,08.09.1999 önce sigortalı ise 15 yıllık süreyi 3600 gün ya da 09.09.1999 tarihinden sonra ilk defa sigortalı ise 25 yıllık süre 4500 güne göre Kıdem Tazminatı alabilir yazısı alma hakkına sahip değilse sadece Kıdem Tazminatı alma adına mevcut eşinden boşanarak belli bir zaman sonra tekrar eski eşiyle evlenerek Kıdem tazminatını işverenden alma hakkını elde ediyorlar. 

SGK DENETİMLERİ SONUCU YARGI KARARI İLE SGK KARŞI GELİŞTİRİLEN TEKNİKLER

Bütün bu kazanımları ortadan kaldırmak adına SGK  Denetim memurlarınca yapılan incelemelerde bu aylıkları alan Kadınların muvazaalı boşanmalarını kağıt üstünde olduğunu ispatlamak için detektif gibi çalışıyorlar. 

Yargı Kararı;

"Anayasanın özel hayatın gizliliğini düzenleyen 20. Maddesi, 5510 sayılı Kanun, 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun, 4857 sayılı İş Kanunu, 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu ve diğer ilgili mevzuat hükümleri göz önünde bulundurulmak suretiyle yöntemince araştırma yapılmalı, tarafların göstereceği tüm kanıtlar toplanmalı, bildirilen ve dinlenilmesi istenilen tanıkların ifadeleri alınmalı, davacı ile boşandığı eşinin yerleşim yerlerinin saptanmasına ilişkin, muhtarlıktan ikametgah senetleri elde edilmeli, ilgili nüfus müdürlüklerinden sağlanan nüfus kayıt örnekleri ile yerleşim yeri ve diğer adres belgelerinden yararlanılmalı, adres değişiklik ve nakillerine ilişkin bilgilere ulaşılmalı, özellikle ilgili nüfus müdürlüğünden adres hareketleri tarihleriyle birlikte istenilmeli, ilgililerin su, elektrik, telefon aboneliklerinin hangi adreste kim adına tesis edildiği saptanmalı, seçmen bilgi kayıtları getirilmeli, varsa çalışmaları nedeniyle resmi/özel kurum ve kuruluşlara verilen belgelerde yer alan adresler dikkate alınmalı, boşanan eşler 4857 sayılı Kanun hükümleri kapsamında yer almakta iseler adlarına ödeme yapılabilecek özel olarak açılan banka hesabı bulunup bulunmadığı belirlenmeli, boşanan eşlerin kayıtlı oldukları bölge/bölgeler yönünden kapsamlı emniyet müdürlüğü/jandarma komutanlığı araştırması yapılmalı, anılan mahalle veya köyde muhtar ve azalarının tanıklık sıfatıyla bilgi ve görgülerine başvurulmalı, böylelikle 'boşanılan eşle eylemli olarak birlikte yaşama' olgusunun gerçekleşip gerçekleşmediği, toplanan kanıtlar ışığı altında değerlendirildikten sonra elde edilecek sonuca göre karar verilmelidir."

GELİŞTİRDİKLERİ TAKTİKLER;

-  Öncelikle boşanan koca ,boşanma ilamını tescil edildiği tarihten itibaren derhal ADNKS ikametini ,yeni adrese taşıyor.(1.Derece akrabası olan,anne yada baba evine,kardeşinin yanına yada yeni bir semtte kiraladığı bir eve)

-  Boşanma tarihi ile birlikte ,komşularına göstermelik ,evden de bir miktar eşya alarak taşınma havası veriliyor.Apartman da yada eski oturduğu mahalle de tanıdıkları ile vedalaşıyor

-  Özellikle adres değişikliğini boşanma tarihini takip eden ilk hafta içinde gerçekleştiriyor.

-  Üzerine kayıtlı,su,elektrik,telefon,doğalgaz,kablolu tv,internet iptal ettiriyor.

-  Ortak mülkiyet ise,emlak vergisinde adres değişikliğini bildiriyor,gerekirse kiracı sözleşmesi yapıyor.

-  Seçmen kayıtını ise ilk seçimlerde yeni ikamet adresine gönderilmesini sağlıyor.

-  Çalıştığı işyerine başvurarak adres değişikliğini ,boşanma ilamını, maaş hesabının yatırılması için yeni hesap numarasını,ortak hesapları varsa ona dair hesaba para yatırılmamasını istiyor.

-  İkamet adresinin bulunduğu kolluk kuvvetlerine müracaat ederek değişiklik bildiriliyor.

-  Muhtarlığı da bilgi veriliyor.

-  Haftanın belirli günlerinde çocuklar ile dışarıda görüşülüyor.

-  Kimsenin tahmin etmeyeceği saatlerde ev de kalınıyor,erkenden ev terk ediliyor,sır gibi eve geliş gidişler herkesten saklanıyor.

-  Apartman aidatlarını boşanan eş ödemiyor.

-  Tüm komşular ve esnaf ile görüşülmüyor.

Böylece geliştirdikleri önlem taktiklerle birlikte ''Boşandıkları  eşle eylemli olarak birlikte yaşamadıklarını'' kanıtlamaya çalışıyor.

Kaynak : Alitezel.com / Vedat İlki

Bu yazı toplam 32831 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 22
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÜYE İŞLEMLERİ
  12345
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Muhasebe Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Scripti: CM Bilişim