• BIST 8646.12
 • Altın 2004.069
 • Dolar 30.3193
 • Euro 33.0335
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 8 °C

DEFTER TUTMA HADLERİ - SINIF DEĞİŞTİRME - TASDİK ZAMANLARI

DEFTER TUTMA HADLERİ - SINIF DEĞİŞTİRME - TASDİK ZAMANLARI
Ankara Smmm Odasının Defter Sınıf Değiştirme ve Oranları ile ilgili hatırlatmalarda bulundu

Değerli Üyemiz,

Bilindiği üzere VUK.nun 176 ncı maddesi defter tutma bakımından tüccar sınıflarını, 177 - 178 inci maddeleri birinci ve ikinci sınıf tüccarlar ile defter tutma hadlerini,  179–180-181 nci maddeleri ise sınıf değiştirme konularını düzenlemiştir.

Vergi Usul Kanununda yer alan maktu hadler ile asgari ve azami miktarları belirtilmiş olan para ile ödenecek ceza miktarları her yıl Kanunun Mükerrer 414 üncü maddesinin üçüncü fıkrası hükmü doğrultusunda belirlenerek yayınlanan tebliğ ile ilan edilmektedir.

10.11.2015 tarih 29528 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 457) ile 2015 yılı için yeniden değerleme oranı % 5,58 olarak belirlenmiştir.

Vergi Usul Kanununun 176 ncı maddesinde “I inci sınıf tüccarlar, bilanço esasına göre, II nci sınıf tüccarlar, işletme hesabı esasına göre, defter tutarlar.” hükmü yer almaktadır. I inci sınıfa dahil tüccarlara ilişkin  177 nci maddenin (1-3) fıkralarında yer alan hadlerin belirlendiği VUK genel tebliği ise henüz yayınlanmamıştır.

Tüccarların; bulundukları sınıfları, hesap dönemi sonundaki iş hacimlerini ve  VUK Tebliği ile belirlenecek bilanço usulüne göre defter tutma hadlerini  dikkate alarak 2016 faaliyet döneminde kullanacakları defterleri  tasdik ettirmeleri gerektiğinden, bu aşamada ihtiyaç duyulacak hadler için VUK 414 üncü maddesi esas alınarak;

VUK. Md. 177 - Bilanço esasına göre defter tutma hadleri;

1- Yıllık

 

 

Alış tutarı

:

168.000.- TL

Satış tutarı

:

230.000.- TL

2- Yıllık gayrisafi iş hasılatı

:

  90.000.- TL

3- İş hasılatının beş katı ile yıllık satış hasılatının toplamı

:

168.000.- TL

olarak hesaplanmıştır.

Gerçek ve tüzel kişi tacirler tarafından fiziki veya elektronik ortamda ticari defterlerin tutulması, kayıt zamanı, onay yenileme ile açılış ve kapanış onaylarının şekli ve esaslarının belirlendiği Ticari Defterlere İlişkin Tebliğ 19.12.2012 tarih 28502 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.

Vergi Usul Kanunu’nun 220 nci maddesinde tasdike tabi defterler belirlenmiş,  221 ve 222 nci maddelerinde ise tasdik zamanlarına yer verilmiştir.

Ticari Defterlere İlişkin Tebliğin 13 üncü maddesinin 1 nci fıkrasında ”Açılış onaylarının noter tarafından yapıldığı hallerde ticaret sicili tasdiknamesinin noterce aranması zorunludur. Ticaret sicili tasdiknamesinin aslı ibraz edilmek kaydıyla bir örneği noterce saklanır.” hükmü yer almaktadır.

Ticaret Siciline kayıtlı mükelleflerce,  2016 yılında kullanılacak defterlerin açılış onayını yapacak noterlere; ticaret sicili tasdiknamesi (aslı ile fotokopisi birlikte) ibraz edilmesi gerekmektedir.

Geçmiş yıllarda alınan ticaret sicili tasdiknameleri, üzerinde yer alan bilgilerde (unvan, adres, sermaye ve iştigal konusu)  değişiklik bulunmadığı sürece geçerlidir.

Ankara ili dışında yer alan vergi dairelerine kayıtlı mükelleflere ilişkin defter tasdiklerinin kayıtlı bulunduğu  yerdeki noterlerce yapılması yasa gereğidir.

Elektronik defter olarak tutulan Yevmiye ve Defteri Kebir için  açılış, kapanış, onay yenileme gibi işlemler ve noter tasdiki uygulaması bulunmamakta, elektronik defter tutma sürecinde; hesap döneminin ilk ayının beratının alınması açılış onayı, son ayının beratının alınması ise kapanış onayının yerine geçmektedir.

Elektronik defter tutan gerçek ve tüzel kişi mükellefler; 2016 yılında tutmak zorunda oldukları defterlerden Yevmiye ve Defteri Kebir dışındaki defterlerini kağıt ortamında tasdik ettirmek ve tutmak zorundadır. 

Türk Ticaret Kanunu ve Vergi Usul Kanunu hükümleri doğrultusunda gerçek ve tüzel kişi mükelleflerce  tutulacak defterlerin tasdiklerinde; aşağıda yer alan  defter tutma hadleri, sınıf değiştirme ve tasdik zamanlarına ilişkin açıklamalar ile özelge örneklerinin dikkate alınmasında yarar bulunmaktadır.

Bilgilerinize sunar çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 

Saygılarımla,

Mehmet OKKALI

Başkan

1 DEFTER TUTMA HADLERİ - SINIF DEĞİŞTİRME - TASDİK ZAMANLARI

Kaynak: asmmmo.org.tr
Bu haber toplam 2747 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
12345
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Muhasebe Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim