• BIST 8646.12
 • Altın 2004.069
 • Dolar 30.3193
 • Euro 33.0335
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 8 °C

Geçmişe Dönük Kesilen Bağ-kur Cezaları

Geçmişe Dönük Kesilen Bağ-kur Cezaları
Geçmişe Dönük Kesilen Bağ-kur Cezaları

Sosyal Güvenlik Kurumunun 2013 yılına ait Bağkurlulardan yaptığı cezalı kesintilerin, düzeltmesi ile ilgili duyursu.

BASIN AÇIKLAMASI

Sosyal Güvenlik Reformuyla birlikte  5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve
Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4/b bendi kapsamında (Bağ-Kur) sigortalı
olanların  primleri 01  Ekim 2008  tarihinden  itibaren  ücret/kazanç  beyanı

sistemine göre ödenmeye başlanmıştır.

Reformla Bağ-Kur sigortalısı aynı zamanda işveren ise aylık prime esas kazancı, çalıştırdığı sigortalıdan daha düşük olduğu tespit edilenlerin primleri yükseltilmekte ve  aradaki  farkın  primi,  gecikme  cezası  ve gecikme  zammı uygulanmak suretiyle tahsil edilmesi düzenlemesini getirmiştir.

Kurumumuz, getirilen bu kuralı bugüne kadar dosya üzerinden manuel
kontrol  ederken, artık  geliştirilen  bir program sayesinde 2014  yılı  Ağustos

ayından   itibaren   elektronik   olarak   kontrolün   yanında   Kurum müfettişlerince de  2013 yılı içerisinde yanlarında çalıştırdıkları işçilerin prime esas kazançlarının en yükseğinden beyan etmeleri gerekirken bunu yapmayarak daha düşük beyanda bulunan yaklaşık 112 bin sigortalı tespit edilmiş ve primlerinin yükseltilmesi rapor edilmiştir.

2013  yılı  içerisinde  yanlarında  çalıştırdıkları  işçilerin  prime  esas kazançlarının  en  yükseğinden  daha  az  beyanda  bulunanların  prime  esas kazançlarının  tespit  edilen  seviyeye  yükseltilmesinden  sonra,  aralarında eczacıların da bulunduğu sigortalılara hak ediş ödemesi yapılırken mevcut 4/b prim borçları kesinti yapılmak suretiyle tahsil edilmiştir.

Çalıştırdıkları sigortalılardan dolayı 2013 yılından itibaren geçerli olmak
üzere  beyanı  resen  yükseltilen 4/b  kapsamındaki  sigortalıların,  yanında

çalıştırdığı sigortalıyı işten çıkardığı ya da ücretini düşürdüğü tarihten sonra geçerli olmak üzere beyanda bulunma imkanlarının olmaması nedeniyle, 2013 yılına münhasıran olmak üzere,  4/b kapsamında sigortalı olanlardan aynı zamanda  işveren  olanların  aylık prime  esas  kazançlarının, kendilerine ait işyeri  veya  işyerlerinde  çalıştırdıkları  sigortalıların  prime  esas  günlük kazançlarının  en  yükseğinin  otuz  katından  az  olmayacağını  kontrol  eden programda değişiklik yapılmıştır.

Sigortalı  mağduriyetinin  ortadan  kaldırılması  bakımından,  söz konusu programın yeniden belirlenen iş kuralları çerçevesinde sadece 2013 yılı için çalıştırılması işleminin tamamlanıncaya ve böylece gerçek prim borçlarının tespit edilinceye kadar, daha önce resen yükseltilen prime esas kazançları eski haline getirilmiştir.

Ancak,   resen   yükseltilen   prime   esas   kazançlarının   eski   haline getirilmesinden  sonra  kesinti  yapılmak  suretiyle  tahsil  edilen  tutarlar  prim hesabında fazla ödeme olarak yer almıştır.

Bu nedenlerle, 4/b kapsamındaki aralarında eczacıların da bulunduğu sigortalıların prim hesaplarında yer alan fazla ödemelerin, 2014/28 sayılı Kurum Genelgesinde yer alan hükümler uyarınca talepleri halinde ilgililere iade edilmesi için il müdürlüklerimize talimat gönderilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 

Kaynak: SGK.GOV.TR
Bu haber toplam 1721 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
12345
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Muhasebe Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim