• BIST 5.438,38
 • Altın 1104.603
 • Dolar 18.935
 • Euro 19.9686
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 8 °C

GELİR VERGİSİ MÜKELLEFLERİ İÇİN KESİN MİZAN

GELİR VERGİSİ MÜKELLEFLERİ İÇİN KESİN MİZAN
GELİR VERGİSİ MÜKELLEFLERİ İÇİN KESİN MİZAN

BİLANÇO ESASINA GÖRE DEFTER TUTAN GELİR VERGİSİ
MÜKELLEFLERİ 31/MART/2015 TARİHİNE KADAR KESİN MİZAN
BİLDİRİMİNDE BULUNACAKLAR


19 Ocak 2011 tarihli ve 27820 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 403 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğine göre; Bilanço esasına göre defter tutan mükellefler tarafından 2010 yılı ve müteakip dönemler için elektronik ortamda bildirilecek olan “Kesin Mizan Bildirimi”nin gönderilmesinde uygulanacak usul ve esaslara ilişkin açıklamalar yapılmıştır. Söz konusu Genel tebliğe göre;


KESİN MİZAN BİLDİRİMİNİ KİMLER VERECEK?

Bilanço esasına göre defter tutan Gelir Vergisi mükellefleri ile Kurumlar Vergisi mükellefleri elektronik ortamda kesin mizan bildirimi vermek zorundadırlar.Ancak bilanço esasına göre defter tutmakla beraber faaliyet konuları itibariyle farklı muhasebe tekniğini kullanmak durumunda bulunan; bankalar, finansal kiralama ve faktoring şirketleri, finansman şirketleri, sigorta şirketleri, menkul kıymet yatırım fonları, yatırım ortaklıkları ve aracı kurumlar, emeklilik yatırım fonları ile emeklilik şirketleri, “Kesin Mizan Bildirimi” verme yükümlülüğüne tabi değildirler.

KESİN MİZAN FORMU :


Kesin mizanlar sadece elektronik ortamda gönderilecek ve tebliğ ekinde yer alan “Kesin Mizan Bildirim Formatı”na uygun olarak düzenlenmesi gerekmektedir.


KESİN MİZAN BİLDİRİMİNİN DÖNEMİ VE VERİLME ZAMANI:

Bildirim verme yükümlülüğü getirilen GELİR VERGİSİ MÜKELLEFLERİ bildirimlerini; 1/Mart -31/Mart tarihleri arasında,


KURUMLAR VERGİSİ MÜKELLEFLERİ İSE bildirimlerini; 1/Nisan-30/Nisan tarihleri arasında elektronik ortamda vereceklerdir.Özel hesap dönemine tabi olan mükellefler bildirimlerini kendi gelir veya kurumlar vergisi
beyannamelerinin verilme süresi içinde vermek zorundadırlar.

Bilanço esasına göre defter tutan Gelir Vergisi mükellefleri 2014 Takvim yılına ilişkin Kesin Mizan Bildirimini 31/Mart/2015 Tarihine kadar vermeleri gerekir.

KESİN MİZAN BİLDİRİMİNİN DÜZELTİLMESİ

Düzeltme işleminde ilk bildirim tamamen iptal edilmekte ve ikinci defa verilen bildirim geçerli kabul edilmektedir. Bu sebeple, düzeltme yapması gereken mükelleflerin, yeni bildirimi, daha önce bildirimde bulunulmamış gibi tüm bilgileri içerecek şekilde doldurmaları gerekmektedir.

CEZA UYGULAMASI:

Bildirimlerini elektronik ortamda belirlenen süre içinde vermeyen veya eksik ya da yanıltıcı bildirimde bulunan mükellefler hakkında VUK’un mükerrer 355 inci maddesi hükmü uyarınca özel usulsüzlük cezası kesilecektir.
Düzeltme işlemlerinde ise belirlenen sürelerin sonundan itibaren 10 gün içinde verilmesi halinde özel usulsüzlük cezası kesilmeyecek, takip eden 15 gün içinde verilmesi halinde ise kesilmesi gereken özel usulsüzlük cezası 1/5 oranında uygulanacaktır.

Bu haber toplam 1879 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
123456
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Muhasebe Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim