• BIST 5.438,38
  • Altın 1104.603
  • Dolar 18.935
  • Euro 19.9686
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 8 °C

Hazır beyanname uygulaması

Osman ARIOĞLU

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) 2012’den bu yana kira geliri elde edenler için GİB internet sitesi aracılığıyla hazır beyanname uygulamasını yürürlüğe koymuştu. Bu yıl bu uygulamanın kapsamını biraz daha genişleten idare birden fazla ücret geliri elde etmesi nedeniyle ücret gelirleri için de beyanname vermesi gerekenler, menkul sermaye iradı elde edenler ile diğer kazanç ve irat elde edenlerin de bu uygulamadan yararlanabilmesine imkan sağladı. Konuya ilişkin düzenlemenin yer aldığı Vergi Usul Kanunu’nun 270 No’lu Genel Tebliği 25 Şubat Perşembe günü Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiş oldu.

UYGULAMA NASIL ÇALIŞIYOR?

Önceden hazırlanmış beyanname uygulamasından yararlanmak için güvenlik sorularını cevaplayarak veya İnternet Vergi Dairesi şifrelerini kullanarak Sisteme giriş yapılabilecektir. İnternet Vergi Dairesi şifresi bulunmayanlar Tebliğ ekinde yer alan İnternet Hizmetleri Kullanım Başvuru Formu ile herhangi bir vergi dairesine başvurmak suretiyle kullanıcı kodu, parola ve şifre alabileceklerdir.

Uygulama kira gelirleri bakımından önceki yıllardan unutulan veya eksik bildirim yapılan durumlar için de kullanılabilecektir. Buna karşılık ücret MSİ ve diğer kazanç ve iratlar bakımından uygulamadan şimdilik sadece 2015’e ilişkin kazançların beyanında yararlanılabilecek. Geçmiş yıllara ilişkin beyanlar için vergi dairesine başvurmak gerekecektir.

Tebliğden geçmiş yıllara ilişkin de kira gelirleri dışındaki kazançlar için uygulamanın önümüzdeki zaman dilimi içerisinde hazırlanabileceğini anlıyoruz. Bu hazırlık tamamlandığında idare tarafından internet sitesinde yayınlanarak duyurulacağı ifade ediliyor.

Gelir İdaresi’nin vergi haftasında mükellef odaklı idare anlayışına uygun olarak yayınlamış olduğu bu hizmet nedeniyle emeği geçenleri kutlarız. Bu köşede daha önce de belirttiğimiz üzere kira geliri elde edenlerin dikkat etmesi gereken birkaç hususu hatırlatarak yazımızı tamamlayacağız.

Konut kira geliri elde edenlerden belli bir gelir düzeyine sahip olanların ister beyanname versinler ister vermesinler şayet elde edilen konut kira geliri istisna haddini aşıyorsa, bu istisnadan yararlanabilmeleri de belli şarta bağlanmıştır. Diğer gelirleri nedeniyle beyanname vermeleri gerekmediği için bu gelirlerinin tutarı ile ilgilenmeyen sadece konut kira gelirini beyan eden, bu beyan sırasında da istisna haddini dikkate alan kira geliri sahipleri artık, bu istisnayı uygulayıp uygulayamayacaklarının tespiti bakımından diğer gelirlerinin tutarını da bilmek durumunda olacaklar. Bunun için ücretliler işverenlerinden, menkul sermaye iradı elde edenler banka ve finans kurumlarından her halükarda elde ettikleri brüt gelir tutarlarını öğrenmek durumunda olacaklar.

Kaynak : İtohaber

Bu yazı toplam 1307 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
123456
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Muhasebe Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim