• BIST 8646.12
 • Altın 2004.069
 • Dolar 30.3193
 • Euro 33.0335
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 8 °C

İSTANBUL MUHASEBECİLER ODASININ YENİ NESİL YAZARKASA AÇIKLAMASI

İSTANBUL MUHASEBECİLER ODASININ YENİ NESİL YAZARKASA AÇIKLAMASI
İSTANBUL MUHASEBECİLER ODASININ YENİ NESİL YAZARKASA AÇIKLAMASI

Yeni nesil yazar kasa-pos sistemi uygulaması 01.01.2016 Tarihinde başlayacaktır. Eski yazar kasaların yıl sonuna (31/12/2015) kadar değişmesi gerekir.

3100 Sayılı Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında Kanunun 69 ve 70 nolu Genel Tebliği ile 213 Sayılı Vergi Usul  Kanunun 426 ve 427 seri nolu genel tebliğleri ile yeni nesil ödeme kaydedici cihazların kullanımı zorunlu kılınmıştır.

1 Ocak 2016 tarihi itibariyle ödeme kaydedici cihaz kullanma zorunluluğu olan tüm mükellefler mevcut yazar kasalarını “Yeni Nesil ÖKC” değiştirmek ve işlemlerinde “Yeni Nesil ÖKC” kullanmak zorundadır. 31.12.2015 tarihine kadar gerekli değişikliği yapmayan mükelleflere VUK’un mükerrer 355. maddesi uyarınca özel usulsüzlük cezası uygulanacaktır.

Yeni nesil ödeme cihazlarının en önemli özelliği EFT-POS işleminin birlikte yapılmasıdır yani sistem hem bankacılık hem de mali fiş kesme işlemlerinin bir arada yapılabilmesine dayanmaktadır.

ESKİ TİP YAZAR KASALARIN HURDAYA AYRILMASI:

3100 sayılı Kanuna göre kullanılmakta olan eski tip ÖKC ın 60 Seri No.lu ödeme kaydedici  cihaz Genel Tebliğinin 4 üncü bölümünde yapılan açıklamalar çerçevesinde hurdaya ayrılması gerekmektedir .

Bu İşlem İçin ;

Eski cihazlarını hurdaya ayırmak isteyen mükellefler, aşağıda açıklandığı şekilde işlem yapacaklardır. Hurdaya ayırma işlemleri, 30 gün içerisinde gerçekleştirilecektir.

a) Mükellefler, Bakanlığımızdan onay alan üretici veya ithalatçı kuruluşların yetkili servislerine başvuruda bulunarak cihazlarının hafızalarında kayıtlı bilgileri tespit ettireceklerdir. Yetkili servisçe cihazın kullanılmaya başlandığı tarihten son güne kadar (son gün dahil) mali hafıza raporu alınacak ve söz konusu rapor servis tarafından düzenlenecek bir tutanağa iliştirilerek mükellefe verilecektir.

Şu kadar ki (yalnızca hurdaya ayrılacak ödeme kaydedici cihazlara mahsus olmak üzere) söz konusu işlemlerin mutlaka ilgili üretici veya ithalatçı kuruluşun servisince yapılması şart olmayıp, Bakanlığımızca yetki verilmiş olması şartıyla herhangi bir ödeme kaydedici cihaz servisi tarafından yapılması da mümkün bulunmaktadır.

b) Yetkili servis gerekli işlemleri yaptıktan sonra cihazın mali hafızasını söküp, saklanmak üzere mükellefe verecek ve cihazı çalışamaz hale getirecektir. Mali hafızalar cihaz şasisine şasi tahrip edilmedikçe çıkartılamayacak tarzda monte edilmiş olduğundan, söz konusu sökme işlemi hafıza kutusunu yerinden kesmek suretiyle de gerçekleştirilebilecektir.

c) Mükellefler, servis tutanağının düzenlendiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde; servis tutanağı, mali hafıza raporu ve ödeme kaydedici cihaz levhası ile birlikte vergi dairesine başvurarak cihazlarının kaydını sildireceklerdir.

d) Başvuruda bulunulan vergi dairesi, gerekli kontrolleri yaptıktan sonra cihazın levhasını iptal edip kaydını silecek ve servis tutanağı ile mali hafıza raporunu mükellefin dosyasına koyacaktır. Mali hafıza ise saklanmak üzere mükellefte kalacaktır.

YENİ NESİL ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZ (YAZAR KASA ) ALINMASI VE KULLANILMASI :

ÖKC Kullanmak zorunda olan tüm mükellefler 01/01/2016 tarihinden itibaren Yeni nesil ÖKC (Yazar kasa) kullanmak zorundadır.

Yeni nesil ÖKC alacak mükellefler VD ‘ne dilekçe ile müracaat ederek yeni nesil ÖKC (yazar kasa) almak için İZİN yazısı alacaklar. Aldıkları bu yazı ile Yeni nesil ÖKC satan firmadan cihaz alınacak ,yetkili servise müracaat ederek cihaz çalışır duruma getirecek ve örnek fişi VD verecektir.Tüm bu işlemlerin 31/12/2015 e kadar sonlandırılması gerekir.

Yeni yıla az bir sürenin kaldığı bu günlerde mevcut yazarkasalarını “Yeni Nesil Ödeme Kayıt edici Cihaz” ile değiştirmek zorunda olan mükelleflerin cezalı duruma düşmemeleri için yıl sonundan önce eski yazarkasalarını yetkili servislerinde hurdaya ayırtmak suretiyle, bağlı bulunduğu vergi dairesine yeni nesil ödeme kaydedici cihaz almak için dilekçe ile başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

Kaynak: ismmmo.org.tr
Bu haber toplam 3493 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
12345
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Muhasebe Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim