• BIST 9025.5
 • Altın 2110.737
 • Dolar 31.5212
 • Euro 34.2158
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 8 °C

RAMAZAN AYINDA PERSONELE YAPILAN YARDIMLARIN VERGİSEL BOYUTU

Aytaç AÇARDAĞ

Ramazan ayının gelmesiyle işletmeler zaman zaman personeline gıda yardımı gibi yardımlarda bulunabilmektedirler. Bu yardımlar personelin işletmeye olan motivasyonunu arttırırken, çalışanlar ile işveren arasında birlik ve beraberliğin güçlenmesine katkıda bulunmaktadır.

Bu yardımlar sadece Ramazan ayında değil değişik dönemlerde de karşımıza çıkabilmektedir. Yardım adı altında dağıtılan bu erzak paketlerinin vergi kanunları karşısındaki durumu ise karşımıza Gelir Vergisi ve Katma Değer Vergisi kanunlarında çıkmaktadır:

1. Gelir Vergisi Kanunu Karşısında Durumu;

Ücret Gelir Vergisi Kanunu 61. maddesinde şu şekilde tanımlanmıştır; “İşverene tabi veya belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlarla sağlanan ve para ile temsil edilen menfaatlerdir” evet İş Kanunu hükümlerine göre ücretin nakdi olarak ödenmesi zorunluluğu getirildiyse de, Gelir Vergisi Kanununa göre ücret ayni olarak ta ödenebilmektedir.

Hizmet karşılığı verilen ayınlar verildiği gün ve yerdeki ortalama perakende satış fiyatları ile değerlenir(G.V.K. Md. 63). Uygulama açısından baktığımızda şu durumların tespitini yapmak mümkündür;

-         İşveren Personele ayın olarak verdiği malın satışını da yapıyorsa değerleme kendi satış fiyatı ile yapılır,

-         Personele yardım olarak verilen miktar normal bir tüketicinin ihtiyacını karşılayacak kadarsa değerleme alış fiyatı ile yapılır,

Bu durumda çalışanlara yapılan gıda yardımları çalışan açısından “ücret”dir. Bu yardım karşılığında çalışan kişi bir işverene tabi ve belirli işyerine bağlı olarak erzak bedeli+KDV kadar net bir menfaat sağlamış olacaktır. Dolayısıyla, sağlanan bu net menfaatin brüt tutarının hesaplanarak,  menfaatin  elde   edildiği  aydaki  brüt  ücretine  ilavesi  gerekmektedir[2]

Ayın olarak yapılan ödemeler SSK primlerinin hesabına esas tutulacak tutarın tespitinde dikkate alınmayacaktır. Ayın olarak verilen ödemeler, sadece gelir vergisi kesintisi ve damga vergisine tabidir

2. Katma Değer Vergisi Kanunu Karşısındaki Durumu;

Katma  Değer  Vergisi  Kanunu’nun  verginin  konusunu ve verginin konusunu teşkil eden işlemleri belirleyen 1’nci maddesinin 1 numaralı bendinde “ticari, sınaî,  zirai  faaliyet ve  serbest   meslek   faaliyeti   çerçevesinde  yapılan  teslim  ve  hizmetlerin”  katma değer vergisine tabi olacağı hüküm altına alınmıştır.

Aynı Kanunun  teslim  sayılan  halleri düzenleyen 3.maddenin a bendinde “vergiye tabi malların her ne suretle olursa olsun vergiye tabi işlemler dışındaki  amaçlarla işletmeden   çekilmesi, vergiye tabi malların işletme personeline ücret, prim, ikramiye, hediye, teberru  gibi namlarla verilmesi” nin  teslim sayılacağı belirtilmiştir.

Kanunun 5.  maddesinde ise “vergiye tabi bir hizmetten işletme  sahibinin,  işletme  personelinin  veya  diğer   şahısların  karşılıksız  yararlandırılması hizmet sayılır” hükmüne yer verilmiştir. Yapılan  açıklamalardan  da  anlaşılacağı  üzere  personele  ayın  olarak veya hizmet olarak verilen ücretler katma değer vergisinin konusuna girmektedir. Ancak Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan 9 seri nolu Katma Değer Vergisi Genel Tebliğinde şu açıklamalara yer verilmiştir. 

“Katma Değer Vergisi uygulamasında personele sağlanan menfaatlerden aşağıda sayılanlar vergiye tabi değildir. 

Personele işyerinde veya müştemilatında yemek verilmesi

Personele yatacak yer veya konut  tahsisi                                               

Personelin toplu olarak işyerine gidip gelmesini sağlamak amacıyla yapılan taşıma hizmetleri

Demirbaş olarak verilen giyim eşyası 

İşletmenin  iktisadi  faaliyetini  yürütmesi için yapılan ve işletmede yaratılan katma değer bir unsuru olan  bu  masraflar  maliyetin  bir  parçası  olduğundan  personele  tahsis  sırasında vergiye tabi tutulmayacak bu mal ve  hizmetlerin  iktisabında  yüklenilen  vergiler  ise  genel hükümlere göre indirim konusu yapılabilecektir”. 

Bu yazı toplam 1497 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
12345
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Muhasebe Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim