• BIST 8646.12
 • Altın 2004.069
 • Dolar 30.3193
 • Euro 33.0335
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 8 °C

Şubat ayı, dert ayı..

Resul Kurt

Her yıl şubat ayı geldiğinde, hem mali müşavirlerin, hem çalışanların, hem de işverenlerin SGK prim gün sayılarının ne kadar olması gerektiği konusunu tartıştığını görüyoruz.

İş Kanunu ile Sosyal Güvenlik Yasa'mızda (5510) uyumlu olmadığından dolayı sürekli tartışmalar ve tereddütler yaşanıyor. Halbuki yasalar yapılırken detaylarıyla ve diğer yasaları ilgilendiren yönleriyle ele alınsa uyumsuzluk yaşanmaz.

Şubat ayında işe girenlerde veya çeşitli nedenlerle şubat ayında eksik günü olanların SGK gün sayısının nasıl hesaplanacağı "SGK İşveren Uygulama Tebliği’nde” açıklanmıştır. 

Sigortalıların; ay/dönem içinde ücret almaya hak kazandıkları süreler, E-Bildirge şifresi kullanmak suretiyle Prim Ödeme Günü bölümüne, hak ettikleri ücretleri ise “Hak Edilen Ücret” ve “Prim, İkramiye ve Bu Nitelikteki İstihkak” bölümüne kaydedilmektedir. 2015/Şubat ayının bu yıl 28 gün çektiği hususuna dikkat edilmelidir. 

Tam ay çalışan sigortalıların prim gün sayısı 

Ay/dönem içindeki çalışmaları tam olan sigortalıların prim ödeme gün sayıları, ay/dönemin kaç gün olduğuna bakılmaksızın (ay/dönemin 28, 29, 30 veya 31 gün çektiği üzerinde durulmaksızın) 30 gün olarak bildirilecektir. 

Örneğin, özel sektöre ait bir işyerinde 2014/Şubat ayının tamamı için ücret almaya hak kazanmış olduğu varsayıldığında, 2014/Şubat ayındaki prim ödeme gün sayısı, Şubat ayının bu yıl 28 gün çektiği üzerinde durulmaksızın 30 gün olarak bildirilecektir. Günlük ücretle çalışan işçilerin şubat ayında 28 gün çalışılması halinde 28 günlük ücretin, Mart/2011 ayında 31 gün çalışılması halinde 31 günlük ücretin ödenmesi gereklidir. Ancak ücretin şubat ayında 28 gün, mart ayında 31 gün olarak ödenmesine rağmen Sosyal Güvenlik Kurumu'na ise 30 gün bildirilecektir.

SGK ay kavramını 30 gün olarak kabul ettiğinden aynı işyerinden işe giriş çıkışı olmayan kişilerin 31 gün olarak bildirilmesini kabul etmemektedir. 

Aylık ücretli çalışanların ise ay içerisinde tam olarak çalışmaları halinde ayın kaç gün çektiğine bakılmaksızın aynı ücret ödeneceğinden Şubat ayında da mart ayında da 30 günlük ücret ödenecektir. Ay/dönemin ilk gününde işe başlamış ve ayın tamamı için ücret almaya hak kazanmış olan sigortalıların, ilgili ay/dönemdeki prim ödeme gün sayıları ise, 30 olarak bildirilecektir. Ay/dönemin son gününde çalıştıktan sonra işten ayrılmış ve ayın tamamı için ücret almaya hak kazanmış olan sigortalıların ilgili ay/dönemdeki prim ödeme gün sayıları ise, 30 olacaktır. Örneğin, 1 Şubatta işe başlayan ve şubat ayında tam çalışan bir kişiye için 30 günlük SGK primi ödenecektir.

28 Şubat 2015 günü işten ayrılan ve şubat ayında tam çalışan kişi için de 30 günlük SGK primi ödenecektir.

Bazı günlerde çalışmayanların prim gün sayısı

Ay/dönem içinde işe girişi veya işten çıkışı bulunmayan, çeşitli nedenlerle (istirahat, ücretsiz izin, disiplin cezası gibi) ay/dönemin bazı günlerinde çalışmayan ve çalışmadığı günler için de ücret almayan sigortalıların ilgili ay/dönemdeki prim ödeme gün sayıları, ilgili ay/dönemdeki gün sayısından, ücret almaya hak kazanılmamış gün sayısı çıkartılmak suretiyle hesaplanacaktır. Buna göre, ay içinde eksik çalışması bulunan sigortalıların prim ödeme gün sayıları;

“Ay/dönemdeki toplam gün sayısı - Eksik gün sayısı = Prim ödeme gün sayısı" formülü vasıtasıyla belirlenir. 

Ay/dönemin son gününde çalıştıktan sonra işten ayrılan sigortalılar hariç olmak üzere, ay içinde işten ayrılan sigortalıların prim ödeme gün sayıları, işten çıkış tarihleri ve ay/dönemin kaç gün olduğuna bakılarak parmak hesabı yapılmak suretiyle hesaplanacaktır.

Ay/dönemin ilk gününde işe giren ve o ayda tam çalışan sigortalılar hariç, ay/dönem içinde işe giren sigortalıların prim ödeme gün sayıları, işe giriş tarihleri ve ay/dönemin kaç gün olduğuna bakılarak parmak hesabı yapılmak suretiyle çalışma gün sayıları üzerinden hesaplanacaktır.
  

Kaynak : www.dunya.com.tr

Bu yazı toplam 1252 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
12345
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Muhasebe Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim