• BIST 8646.12
 • Altın 2004.069
 • Dolar 30.3193
 • Euro 33.0335
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 8 °C

Ucuz SGK Borçlanması için Son Dört Gün..!

Bünyamin ESEN

             Ankara’dan okurumuz Saliha Türkmen soruyor: “Bünyamin bey, emekli olmak için doğum borçlanması yapacağım. Emeklilikte yaşa takıldığım için benim emeklilik yaşıma daha iki yıl var. Yılbaşına kadar borçlanma yapıp ucuzdan ödememi tavsiye eder misiniz? Borçlanma için dilekçeyi postaya versem olur mu?”

              Sayın okurumuz, son söyleyeceğimizi ilk söyleyelim, eğer emekliliğinize az kaldı ise gecikmeksizin doğum borçlanmanızı yapmanızı tavsiye ederiz.

Zira bu Perşembe günü (yani yılın son günü) borçlanma için başvuranlar Ocak ayının ilk Pazartesi günü borçlanma dilekçesi verenlere göre yüzde 30-35 oranında fazla ödeyecek.

Ucuz borçlanmadan yararlanmak için en geç 31 Aralık Perşembe günü borçlanma dilekçesi vermeniz gerekiyor. Borçlanma dilekçesinin SGK’ya verileceği tarih çok önemli.

Kimlere yılbaşına kadar borçlanma yapmalarını tavsiye ederiz, borçlanma rakamları ne kadar artacak, SGK’ya başvururken nelere dikkat etmelisiniz? Ayrıntılı olarak açıklayalım.

SGK’da Hizmet Borçlanması Hakkı Var

Öncelikle SGK’ya hizmet borçlanmak ne demek ona bakalım.

Ülkemizde normal şartlarda daha önce sigortalı olmadığınız dönemleri emekliliğe saydırmanız mümkün değil.

Borçlanma dediğimiz süreler ise bunun dışında. Hizmet borçlanması kanunda belirtilen bazı sürelerin primini kendi cebinizden ödeyerek geriye dönük emeklilik günü kazanmanız demek.

Kadınların doğum borçlanması en sık yapılanı. Üç çocuğu geçmemek üzere doğumdan sonraki ikişer yıllık çalışılmamış süre, çocuğun iki yıl yaşammış olması şartıyla borçlanılabiliyor, toplamda 2160 gün kazanılabiliyor.

İkinci en sık kullanılan ise askerlik sürelerinin ödenerek hizmete saydırılması. Bu borçlanmanın kaç gün kazandıracağı silahaltında geçen askerlik ayına göre değişiyor.

Yurtdışı borçlanması ile de, yurtdışında evli olsun bekâr olsun ev kadını olarak geçen süreler yâda kadın olsun erkek olsun yurtdışı çalışma süreleri ile aralardaki bir yıla kadar boşluklar borçlanılabiliyor.

Asgari Ücret Arttıkça Borçlanmalar Pahalılaşıyor!

Borçlanmalar bir günlük asgari ücret ile bunun 6,5 katı üzerindeki tavan arasında bir tutardan bizim seçeceğimiz üzerinden yapılıyor.

Ne kadarlığı seçersek seçelim onun yüzde 32’si oranında prim ödüyoruz. Tabi çok prim ödemek bazı durumlarda fazla emekli maaşı almaya etki ediyor…

Gelelim borçlanmanın zamlanacak olması meselesine…

Aslında hizmet borçlanmaları sürekli olarak artıyor.

Zira borçlanmalar asgari ücrete endeksli olarak yapılıyor. Yani asgari ücret her Ocak ve Temmuz ayında arttıkça borçlanma tutarları da otomatik olarak artmakta. Yılda iki kez asgari ücret arttıkça sizin ödeyeceğiniz borçlanma rakamı da artıyor.

Yani borçlanmanın artması sürekli olan normal bir durum…

Bu Yılbaşında Yüzde 30 Zam Gelecek!

Normal olmasına normal de, bu kez durum farklı…

Zira seçim vaadi gereği hükümet asgari ücreti net 1300 TL brüt yaklaşık 1600-1700 TL civarında yapmayı planlıyor.

Yani normalde yüzde üç-beş artan asgari ücret, bu sefer belirlenecek asgari ücret tutarına göre yüzde 30-35 arasında artacak!

Örneğin üç doğumunu (toplam altı yılı) borçlanan bir kadın 31 Aralık’ta borçlanma talep dilekçesi verse 29 bin 341 TL ödeyecek. Ama ayni kadın 1 Ocak’ta borçlanma dilekçesi verirse ödeyeceği rakam bu kez yaklaşık 39 bin Lira olacak.

Yani bir gün için 10 bin Lira fazla ödemek zorunda kalacak!

Yirmi yıl yurtdışı borçlanması yapıp emekli olacak biri şuan 97 bin küsur ödüyor. Ama 1 Ocakta ayni süreyi borçlanıp emekli olmak için yaklaşık 130 bin ödemesi gerekecek!

Yani bir gün için 33 bin Lira fazladan ödemek zorunda kalacak.

Bu durum hem askerlik, hem analık, hem yurtdışı hem de diğer hizmet borçlanmalarının tümü için böyle…

Aman Perşembeye Kadar Dilekçe Verin!

Gelelim tavsiyemize…

Emeklilik yılınız yaklaştı ise borçlanmayı yılbaşına kadar yapmanızı tavsiye ederiz…

Bunda önemli olan borçlanma dilekçesinin en geç 31 Aralık tarihinde verilmiş olması. 1 Ocak’ta verilecek dilekçe yüzde otuz daha pahalıya mal oluyor… Zira az bir zaman için yüzde otuz zamlı ödemek akıl karı değil.

Emekliliği daha uzun yılları olanlar ise ister şimdi ödesinler, isterse de emeklilik aşamasında borçlanma yapsınlar, tercih onlara kalmış. Zira yıllar sonra ödeyecekseniz vadenin uzun olmasından dolayı yüzde otuz artış sizin için önem arz etmeyebilir.

Dilekçe Tarihi Çok Önemli!

Borçlanmanın ucuzdan mı pahalıdan mı hesaplanacağı açısından SGK’ya vereceğiniz borçlanma dilekçesinin tarihi önemli.

Eğer en geç Perşembe günü (yani 31 Aralık’ta) gidip elden SGK İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkezine dilekçe verirseniz borçlanmanız ucuzdan hesaplanacak. Zira dilekçenin verildiği tarih (SGK evrak sistemine girdiği tarih) çok önemli… SGK işlemlerinizi yapıp örneğin bir ay sonra size borç tebligatı gönderse bile dilekçeyi yeniyıldan önce verdiğiniz için eski fiyattan, yani ucuzdan ödeyeceksiniz.

Eğer borçlanma dilekçesini en geç Perşembe günü (yani 31 Aralık’ta) elden SGK’ya veremeyecek durumda iseniz posta ile gönderebilirsiniz.

Ama burada çok önemli bir ayrıntı var! Eğer APS, Taahhütlü veya İadeli Taahhütlü gönderirseniz 31 Aralık Perşembeye kadar PTT’ye verirseniz (yani PTT mührü 31 Aralık yazarsa) SGK’ya geç ulaşsa bile yine eski fiyattan (ucuzdan) borçlanabileceksiniz.

Eğer adi posta, kargo, kurye vs. başka bir metodla gönderirseniz 31 Aralıkta gönderseniz bile ucuzdan borçlanma hakkını kaybedersiniz.

Özetle, 31 Aralık Perşembe gününe kadar elden veya PTT aracılığı ile APS, Taahhütlü veya İadeli Taahhütlü olarak borçlanma dilekçesini SGK’ya göndermeyi unutmayın!  Bizden hatırlatması.

Kaynak. memurhaber.com

 

Bu yazı toplam 1601 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
12345
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Muhasebe Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim